Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Biuro Rachunkowe Orion Magdalena Rogaczewska

Wstąpili do wojska. Chcą (i mogą) pogodzić służbę z pracą

BRANIEWO. Ponad 70 osób stawiło się w jednostce Wojsk Obrony Terytorialnej w Braniewie, aby rozpocząć swoją służbę w tej formacji. Zdecydowana większość to kandydaci, których czeka 16-dniowe szkolenie podstawowe.
Wstąpili do wojska. Chcą (i mogą) pogodzić służbę z pracą

Autor: @ DWOT


 

 
Forma pełnienia służby, jaką oferują Wojska Obrony Terytorialnej jako jedyna pozwala na zbalansowanie służby z życiem osobistym i zawodowym. Szkolenie ma na celu przygotować żołnierzy do działań w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest to okazja na wielką przygodę, ogromną satysfakcję i dużą odpowiedzialność. Niesie to ze sobą mnóstwo korzyści jest to bardzo dobry sposób na to by rozwijać swoje pasje i zainteresowania, ale również zdobyć doświadczenie.
 
Dzień pierwszy w kompanii szkolnej 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej to przede wszystkim sprawy ewidencyjne, wypełnianie dokumentów, wizyta u lekarza i rozmowa z psychologiem, a także szereg podstawowych szkoleń. To także sprawdzian z wychowania fizycznego – pompki, brzuszki bieg na 3 kilometry. Nowi żołnierze założyli także mundury, w których spędzą najbliższe 16 dni. Broń – z którą nie rozstaną się aż do przysięgi – zostanie im uroczyście wręczona w następnym dniu.
 
Jak zawsze przekrój kandydatów decydujących się na wstąpienie do terytorialnej służby wojskowej jest mocno zróżnicowany. Tym razem jest mniej uczniów – im dedykowane są szkolenia w lipcu i sierpniu, w ramach „Wakacji z WOT". Ciepły maj wykorzystali za to na szkolenie ci, którzy na co dzień pracują. Bo – jak sami mówią – jedynie służba w Wojskach Obrony Terytorialnej daje im możliwość swobodnego połączenia pracy, służby, życia rodzinnego i realizowanych „w cywilu" pasji.
 
Wśród nowo przyjętych są między innymi pracownicy urzędu miasta, byli samorządowcy, dyrektor ośrodka sportu a także wykładowca uczelni. Są też osoby pracujące w handlu, usługach, specjaliści w swoich dziedzinach, jak i bezrobotni (tę grupę stanowią głównie uczniowie).
 
Mimo różnic wieku, wykształcenia i bagażu doświadczeń przez najbliższe 16 dni wszyscy będą robić to samo. Wcześnie wstawać, strzelać na strzelnicy, uczyć się taktyki „w polu". Na zakończenie szkolenia przejdą „pętlę taktyczną" – czyli sprawdzian zdobytych umiejętności. Ukoronowaniem będzie przysięga, którą żołnierze złożą 27 maja w Braniewie. Ochotnicy zasilą bataliony w strukturach 4W-MBOT w Olsztynie, Morągu, Braniewie, Giżycku oraz Ełku.
 
Chcesz wstąpić do WOT? Nic prostszego! Skontaktuj się z naszym rekrutrem – https://rekruterzy.terytorialsiwp.mil.pl/  ! Wniosek o powołanie możesz złożyć bezpośrednio w Wojskowym Centrum Rekrutacji lub elektronicznie przez platformę ePUAP.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
 

 
 


 

Powiązane galerie zdjęć:


"NOWINY PÓŁNOCNE"
Gazeta w Braniewie i powiecie braniewskim

 

REKLAMA W GAZECIE:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama