Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Biuro Rachunkowe Orion Magdalena Rogaczewska

Odeszła Helena Tyszkiewicz. Poetka, bibliotekarka, człowiek kultury

28 lutego zmarła Helena Tyszkiewicz. „Dała się poznać jako poetka, społeczniczka, animatorka życia kulturalnego i artystycznego ziemi braniewskiej” – czytamy na facebookowej stronie Urzędu Miasta Braniewa.
Odeszła Helena Tyszkiewicz. Poetka, bibliotekarka, człowiek kultury

Autor: © Leksykon kultury Warmii i Mazur

Helena Tyszkiewicz urodziła się 12 lutego 1928 r. w Dulsku, w województwie kujawsko-pomorskim. W 1946 r. przyjechała do Płoskini. W latach 1946-1951 była zatrudniona w przedszkolu w Płoskini. Od 1963 r. – przez kolejnych pięć lat – była kierownikiem Gromadzkiej Biblioteki Publicznej w Braniewie. W latach 1969-1975 pracowała jako bibliotekarz w Oddziale dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie. Od 1976 r. była zatrudniona w Bibliotece Publicznej Gminy Braniewo. Działała w niej do 1997 r., gdzie m.in. współorganizowała życie kulturalne.

Od najmłodszych lat fascynowała się poezją, która „była dla niej ucieczką w lepszy, wspaniały świat”. Zadebiutowała wierszami „Braniewo – miasto mojej młodości” oraz „Osadnikom Braniewa” w zbiorze „Ziemia elbląska sercem najbliższa” (2005). Wyraziła w nich poczucie obcości i zadomowienia na ziemi osiedlenia.
Do najbardziej dramatycznych jej utworów należą „Treny” napisane po tragicznej śmierci syna Krzysztofa Tyszkiewicza. Opublikowała je w zbiorze „Zatrzymany czas” (1997), w którym znalazły się także wiersze syna. W 1995 r. ukazała się natomiast książka „Poezja sercem śpiewana”.

Praca oświatowa z dziećmi stała się dla niej inspiracją do podjęcia twórczości literackiej dla najmłodszych. W 2002 r. wydała zbiór pt. „Legendy”, w którym zamieściła legendy w formie scenariusza („Legenda o Braniewie”, „Legenda o starym pałacu w Rudłowie”, „Legenda o diamentowym pierścieniu”). Była także autorką adaptacji baśni i legend. Publikowała artykuły w prasie regionalnej i ogólnopolskiej. Była autorką szkicu wspomnieniowego o Władysławie Gębiku w pracy „Mądry przed szkodą” (1991) oraz współautorką (wspólnie z Franciszkiem Chruścielem) książki „Z dziejów gminy Braniewo” (2000), zawierającej historię okolic Braniewa oraz działalności Biblioteki Publicznej Gminy Braniewo w latach 1945-2000. Helena Tyszkiewicz była również współzałożycielką Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Braniewie, współorganizatorką plenerów malarskich oraz Przeglądu Amatorskiego Ruchu Dzieci i Młodzieży.

W uznaniu za swoje liczne dokonania została uhonorowana wieloma odznaczeniami państwowymi, przyznanymi za działalność społeczną oraz kulturalną na rzecz ziemi braniewskiej oraz okolic. W 2004 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

[źródło: Leksykon Kultury Warmii i Mazur]

 

 


Gazeta w Braniewie i powiecie braniewskim –

– "NOWINY PÓŁNOCNE"

 

REKLAMA:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

 











 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama