Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu

Ratusz, prace archeologiczne. Są pierwsze artefakty

BRANIEWO. Okazuje się, że nie wszystko zostało zniszczone. W miejscu, gdzie jeszcze kilka lat po II wojnie światowej stały ruiny miejskiego ratusza, archeolodzy odnaleźli przedwojenne przedmioty.
Ratusz, prace archeologiczne. Są pierwsze artefakty

Autor: © Fanpage burmistrza Braniewa Tomasza Sielickiego

Niemieckie dokumenty sprzed 1945 roku, tablica, metalowe przedmioty i wiele innych elementów – to efekt początkowych prac archeologicznych, prowadzonych przez badaczy z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy – historycznie cennych znalezisk może być znacznie więcej. Dlatego do tematu poszukiwań na pewno wrócimy i postaramy się podać więcej szczegółów.

Przypomnijmy: 7 października burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki podpisał w Braniewie umowę na prace archeologiczno-konserwatorskie, związane z planowaną odbudową braniewskiego ratusza. Pytaliśmy się wówczas Lecha Trawickiego z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu czy możemy spodziewać się tutaj jakichś niespodzianek (PRZECZYTAJ: Po pierwsze: odbudowa ratusza. Później starego miasta).
— Nie spodziewamy się tutaj jakichś cennych znalezisk — mówił wtedy Lech Trawicki. — Najbardziej ciekawe byłyby jakieś elementy architektoniczne budynku, z jego wyższych kondygnacji.

Okazuje się jednak, że pod ziemią mogą wciąż kryć się dokumenty i przedmioty – ważne z punktu widzenia historii i badaczy przeszłości miasta.
 

Braniewski ratusz
Ratusz zbudowano w XIV w., zapewne na miejscu starszej budowli. W 1610 r. otrzymał barokowe szczyty z rzeźbami we wnękach i potężną sygnaturkę na kalenicy. Dalsze przekształcenia miały miejsce w latach 1739-41, 1797/98 i 1821 r. Ratusz spłonął w trakcie bombardowań 1945 r. Początkowo przewidziano go do odbudowy, ale w przeciwieństwie do ratusza w Ornecie, około 1959 r. jego wypalone mury rozebrano a na rynku miejskim założono skwer. Pod ziemią zachowały się zagruzowane piwnice i ich mury magistralne/obwodowe, oczekujące do dziś na pełne rozpoznanie w ramach dedykowanych badań archeologicznych.

 

 


Gazeta w Braniewie i powiecie braniewskim –

– "NOWINY PÓŁNOCNE"

 

REKLAMA:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

 











 

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama