Sobota, 23.06.2018, imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Więźniowie do pracy. To ma się opłacać

  • 10.05.2017, 12:00 (aktualizacja 10.05.2017 08:59)
  • kurier.pap.pl
Więźniowie do pracy. To ma się opłacać Zakład Karny w Braniewie
Podwyższenie kwoty ryczałtu przysługującego przedsiębiorcy z tytułu zatrudnienia osoby pozbawionej wolności przewiduje nowelizacja prawa, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Nowela z 23 marca br. ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności stanowi, że ryczałt ten będzie podniesiony z 20 do 35 proc. wartości wynagrodzeń przysługujących zatrudnionym osobom pozbawionym wolności. Jest to kolejna nowelizacja będącą realizacją programu „Praca dla więźniów”. 

Jak wskazywał resort sprawiedliwości, który przygotował projekt noweli, „zwiększone koszty pracy nie są obecnie w wystarczającym stopniu rekompensowane, co stanowi główny powód niskiego i utrzymującego się od kilku lat poziomu zatrudnienia skazanych”.

„Obniżenie tych kosztów powinno przełożyć się na zwiększenie zatrudnienia osób pozbawionych wolności” — podkreślało MS.

Nowela wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia. W kwietniu weszła już w życie inna nowelizacja mająca zwiększyć zatrudnienie więźniów. Na mocy zmiany Kodeksu karnego wykonawczego poszerzeniu uległy możliwości wykonywania przez więźniów nieodpłatnej pracy na cele społeczne. 

Zwiększyły się także finansowe możliwości Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy poprzez podniesienie z 25 do 45 proc. potrącenia na ten cel z przysługującego skazanemu wynagrodzenia. 

Jednocześnie z 10 do 7 proc. zmniejszyła się wysokość potrąceń z tego wynagrodzenia na cele Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Na program poszerzenia możliwości pracy więźniów składa się też plan budowy w latach 2016-2023 czterdziestu hal produkcyjnych przy zakładach karnych, w których będą mogli pracować osadzeni.  

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

 

Dlaczego warto zatrudniać osoby pozbawione wolności? PRZECZYTAJ: Zatrudnienie osób odbywających karę pozbawionych wolności w Zakładzie Karnym w Braniewie

 

ZOBACZ TAKŻE: ZK Braniewo: oferta zatrudnienia skazanych

 

kurier.pap.pl
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
do olo
do olo 11.05.2017, 11:10
Moze niech twoja stara pedaluje polowa na twoje utrzymanie a reszta na konto..
dramat
dramat 10.05.2017, 14:24
do roboty niech sie biora w tym wiezieniu lepiej maja niz podatnicy w szpitalach
olo
olo 10.05.2017, 12:07
rowery gościom zainstalować w celi, podłączyć prądnice i niech pedałują. Powstały prąd sprzedać.... 50% kwoty na utrzymanie więźnia, reszta na konto...

Pozostałe