Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Hufiec ZHP Braniewo 1,5 proc.

Bobry budują tamy. Woda podtapia drogi

Bobry są pod ochroną. Doskonale pływają a jeszcze lepiej budują tamy i żeremia. Woda zalewa pola, nieużytki, lasy, ale także drogi. W powiecie braniewskim jest kilka takich miejsc.
Bobry budują tamy. Woda podtapia drogi

Autor: pixabay.com

Dzisiaj tylko sygnalizujemy ten problem. Punktem wyjścia jest spotkanie, jakie odbyło się w braniewskim Starostwie Powiatowym. Szerzej do tematu postaramy się wrócić po Nowym Roku.

We wspomnianym spotkaniu, dotyczącym „nadmiernej populacji bobrów w powiecie braniewskim, czego skutkiem są podtopienia terenów, na których znajdują się drogi powiatowe co w efekcie prowadzi do ich niszczenia” uczestniczyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Braniewie, Nadleśnictwa Zaporowo i Młynary, przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, Zarządu Dróg Powiatowych w Braniewie oraz przedstawiciele lokalnych samorządów.
Podczas spotkania przedstawiono prezentację pokazującą zalewiska, które mają negatywny wpływ na infrastrukturę drogową, a spowodowane są przez bobry.

— Bóbr europejski jest gatunkiem chronionym, na przestrzeni kilkudziesięciu lat przystosował skutecznie środowisko naszego regionu do własnych potrzeb — mówią przedstawiciele starostwa. — Stale wzrastająca populacja tego gatunku spowodowała, że działalność bobrów zauważalna jest niemal na każdym cieku wodnym. Nadmierna populacja bobrów w naszym regionie przekłada się na coraz liczniejsze podtopienia gruntów, których odzwierciedleniem są szkody w odniesieniu do upraw rolnych, inwentarza żywego, lasów i infrastruktury, w tym w szczególności infrastruktury drogowej.

Z informacji podawanych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie wynika, że województwo warmińsko-mazurskie zamieszkuje około 11 tys. osobników. Z uwagi na to, że gatunek ten potrafił na przestrzeni kilkudziesięciu lat przystosować środowisko naszego regionu do własnych potrzeb, a liczebność gatunku stale wzrasta i wymyka się spod kontroli, konieczne jest podejmowanie skoordynowanych i kompleksowych działań przez nas wszystkich.

— Mając na uwadze dobro wspólne Starostwo Powiatowe w Braniewie apeluje do wszystkich posiadaczy gruntów, na których zadomowiły się bobry o podejmowanie stosownych działań zmierzających do likwidacji piętrzeń wód i udrożnienia cieków wodnych — mówią przedstawiciele starostwa. — Jednocześnie przypomina się, że na rozbiórkę żeremi i tam bobrowych w aktualnym stanie prawnym konieczna jest zgoda RDOŚ. Wspomniana instytucja wypłaca również odszkodowania za szkody wyrządzone przez bobry w gospodarstwach rolnych, leśnych i rybackich.

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama