Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu

Braniewskie organy zabrzmią koncertowo

Od 1 września, przez cztery kolejne sobotnie wieczory, w braniewskiej bazylice odbędą się koncerty w ramach I. Międzynarodowej Jesieni Organowej w Braniewie. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.
Braniewskie organy zabrzmią koncertowo

Autor: Fot. Organizator festiwalu

Organizatorzy festiwalu – Fundacja Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego oraz Parafia pw. św. Katarzyny w Braniewie – przekonują, że wnętrze braniewskiej świątyni jest idealną przestrzenią do tego, by ludzie mogli nie tylko usłyszeć organy, ale też zakochać się w ich pięknie.

Zadanie jest współfinansowane z pieniędzy Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, Starostwa Powiatowego w Braniewie oraz Urzędu Miasta Braniewa.

— Braniewska bazylika zasługuje na to, aby mieć swój festiwal organowy — mówi wicestarosta Artur Mieczaniec. — Kościół, który góruje nad miastem, jest jednocześnie najbardziej rozpoznawalną budowlą miasta. Jestem przekonany, że dzięki wspaniałym koncertom świątynia będzie sławna także z rozbrzmiewającej w niej muzyki organowej, zaś sam festiwal na stałe wpisze się w kalendarz powiatowych imprez.

Pomysł organizacji festiwalu organowego powstał po koncercie inauguracyjnym organów w 2017 roku, który zagrał Patryk Podwojski – organista w katedrze w Oliwie i prezes Fundacji Promocji Sztuki. Wspiera go Maciej Michalski – organista bazyliki w Braniewie.

— Mamy instrument koncertowy, sprawdza się bardzo dobrze — mówi Patryk Podwojski. — Ponadto kościół ma świetne warunki akustyczne. A więc instrument plus wnętrze świątyni są idealną przestrzenią do tego, by ludzie mogli nie tylko usłyszeć organy, ale się w ich pięknie zakochać. Jest to również nawiązanie do tradycji muzycznej tego miejsca.
 

Program koncertu

Pierwszy koncert już 1 września, o godz. 19:00. Wystąpi Axel Flierl – niemiecki wirtuoz, organista bazyliki w Dillingen koło Monachium, łączący znakomitą technikę gry i wielki rozmach artystyczny wsparty doskonałym muzycznym wykształceniem.
Program koncertu jest bardzo przekrojowy, zawiera kompozycje od francuskiego baroku po muzykę z XX wieku:

François Couperin (1688–1733) – ze zbioru „Messe pour les convents”:
- Plein Jeu. Premier couplet du Kyrie
- Fugue sur la Trompette. 2e couplet du Kyrie
- Récit de Chromorne
- Plein Jeu. Premier couplet du Gloria
- Elevation. Tierce en taille

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Toccata und Fuge d-Moll BWV 538

Georg Friedrich Händel (1685-1759) – „Pieces for a Musical Clock”
- A Voluntary on a Flight of Angels HWV 600
- Sonata HWV 598
- Air HWV 601
- Gigue HWV 589
- Menuet HWV 603
- Air (Gavotte) HWV 604
- Gigue HWV 599

Karl Höller (1907-1987) – Dwa chorały ze zbioru „Marienstatter Orgelbüchlein” (1981)
- „O Gott, streck aus dein milde Hand”
- „Zu Bethlehem geboren”

Louis Vierne (1870-1937) – Trois Improvisations (rekonstrukcja dokonana przez Maurice Duruflé)
- Marche épiscopale (na wejście biskupa)
- Méditation
- Cortège (na procesję)

Pierre Cochereau (1924-1984) – Sortie sur „Haec Dies” (improwizacja z 1975 roku, zrekonstruowana przez François Lombard).

 

Axel Flierl
Urodził się w 1976 r. w Norymberdze. Studiował muzykę sakralną, organy oraz improwizację organową u Edgara Krapp oraz Wolfganga Hörlin w Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium, a także u Thierry Escaich oraz Vincent Warnier w Saint – Étienne – du – Mont w Paryżu (Francja), gdzie w latach 2004 – 2006, studiował dzieła Maurice'a Duruflé (1902 – 1986). Jest laureatem prestiżowych stypendiów: Bawarskiego Ministerstwa Edukacji i Sztuki oraz Francusko – Niemieckiej Wyższej Izby ds. Kultury. Studiował również gościnnie na „Cité Internationale des Arts” and the „Cité Internationale Universitaire” w Paryżu. W 2006 r. objął posadę organisty w Bazylice św. Piotra w Dillingen (Bawaria), gdzie w 2007 r. zainicjował coroczny festiwal organowy „Koncerty w Bazylice Dillinger”. Jest on fundatorem oraz dyrektorem artystycznym tego festiwalu. Jest autorem rozprawy naukowej na Uniwersytecie Muzycznym w Karlsruhe nt. dzieł organowych niemieckiego kompozytora Karla Höllera (1907-1987). Koncertuje jako solista na scenie międzynarodowej, m.in., w Australii (Melbourne), Ameryce Południowej (Montevideo/Urugwaj), Rosji (Katedra w Moskwie, Sala koncertowa w Khanty – Mansijsk) oraz Europie (Notre – Dame w Paryżu, Rzym, Camaione, Treviso, Hofkirche Luzern, Katedra we Freiburgu, Worms, Dresden, Sevilla, Lausanne, Bordeaux, Dijon, Narbonne, Edinburgh, Helsinki, Turku, Oslo, Bergen). Axel Flierl posiada w swoim dorobku nagrania telewizyjne, radiowe oraz CD, a także liczne publikacje muzyczne.

 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama