Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Braniewski pluton czołgów najlepszy w dywizji

Pluton czołgów z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej zajął pierwsze miejsce w kategorii plutonów czołgów w rozegranych na poligonie w Orzyszu Zawodach Użyteczno-Bojowych na szczeblu 16. Dywizji Zmechanizowanej.

Autor: St. szer. Dawid Sofiński

Ośrodek szkolenia poligonowego w Orzyszu był miejscem intensywnych zmagań plutonów zmechanizowanych i czołgów, które rywalizowały o miano pierwszeństwa w reprezentowaniu 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej na zawodach na szczeblu wojsk lądowych. Głównym organizatorem zawodów, w których uczestniczyły plutony z brygad zmechanizowanych i pancernych dywizji był Pion Szkolenia 16DZ.

Rozegrano poszczególne konkurencje, które obejmowały kierowanie ogniem plutonów zmechanizowanych i czołgów w ciągu dnia oraz wozów bojowych w warunkach nocnych. Uczestników zmagań w zawodach użyteczno-bojowych plutonów zmechanizowanych i czołgów czekała także pętla taktyczna i marsz na orientację.

Pomimo niskiej temperatury zespoły ukończyły konkurencje w dobrych humorach i rywalizacja trwała od startu do mety. W ostatnim dniu zawodów rywalizowano na torze przeszkód, na którym sprawdzono umiejętność prowadzenia wozów bojowych w składzie plutonu. Wysoki poziom wyszkolenia i zaangażowanie uczestników zawodów do końca nie pozwalał wyłonić zdecydowanego zwycięzcy. Ostatnia konkurencja zdecydowała o wynikach końcowych zawodów, dostarczając dodatkowych emocji startującym zespołom.

Zawody użyteczno-bojowe na szczeblu 16DZ w kategorii plutonów zmechanizowanych wygrał pluton z 20. Brygady Zmechanizowanej, natomiast w kategorii plutonów czołgów pierwszej miejsce zajął pluton z 9BBKPanc.