Czwartek, 18.10.2018, imieniny: Hanny, Klementyny, Łukasza

Premierze, podpisz! Apelują samorządowcy i politycy

  • 18.12.2017, 13:30 (aktualizacja 18.12.2017 13:32)
  • Inf. prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie
Premierze, podpisz! Apelują samorządowcy i politycy © Urząd Marszałkowski w Olsztynie / © Fanpage Piotr Cieśliński
Tylko do końca roku rząd ma czas na zatwierdzenie programu Polska-Rosja. Niepodpisanie dokumentu oznacza utratę 62 mln euro, które miały wesprzeć m.in. projekty w Braniewie i powiecie braniewskim.

Czy zmiana na stanowisku prezesa rady ministrów może oznaczać szansę na akceptację programu w terminie? List do nowego premiera Mateusza Morawieckiego w tej sprawie wystosował marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

— Budżet tego programu to często jedyna możliwość wsparcia ważnych dla społeczności lokalnych pogranicza polsko-rosyjskiego przedsięwzięć rozwojowych — argumentuje marszałek Brzezin. — To na przykład inwestycje drogowe, ale też rozwiązywanie konkretnych problemów czy podnoszenie jakości życia społecznego i gospodarczego.
 
Program Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 został zaakceptowany przez międzynarodowy Wspólny Komitet Programujący, a następnie 8 grudnia 2016 roku przez Komisję Europejską. Do zawarcia umowy finansowej, która warunkuje uruchomienie pieniędzy Programu na realizację projektów niezbędne jest jego zatwierdzenie przez polski rząd. W świetle regulacji unijnych powinno to nastąpić do końca 2017 roku.
— Brak decyzji w tym zakresie grozi rozwiązaniem programu i utratą szansy wsparcia w postaci 62 milionów euro — podkreśla marszałek.
 
Już wcześniej, bo 24 października, sejmik województwa warmińsko-mazurskiego przyjął stanowisko, w którym radni wyrazili niepokój przedłużającym się procesem zatwierdzania programu i zaapelowali do premier Beaty Szydło o możliwość jego uruchomienia.

Województwo Warmińsko-Mazurskie jest gotowe do wdrażania programu. Przyszli beneficjenci przygotowali projekty, w marcu 2017 roku rozpoczął pracę Wspólny Sekretariat Techniczny w Olsztynie. Utrata możliwości dofinansowania planowanych przedsięwzięć spowoduje realne straty finansowe zarówno po stronie województwa, jak i lokalnych samorządów oraz organizacji pozarządowych.

Inwestycje, które miałyby być dofinansowane z tego projektu zostały także uwzględnione m.in. w budżecie Braniewa i budżecie Powiatu Braniewskiego.

 


 

O dalsze losy programu Polska-Rosja pytali także w minionym tygodniu posłowie PO: Piotr Cieśliński i Anna Wasilewska:

Inf. prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe