Sobota, 15.12.2018, imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny

Muzyka, historia i pasja, czyli od big beatu do rocka – życie muzyczne Braniewa 1960-1990

  • 5.12.2017, 19:00
  • Inf. prasowa TMB
Muzyka, historia i pasja, czyli od big beatu do rocka – życie muzyczne Braniewa 1960-1990 © TMB w Braniewie Artur Mieczaniec zaciekawił swoją prelekcją tak starszych, jak i najmłodszych
„Od big beatu do rocka – życie muzyczne Braniewa 1960-1990” — to tytuł wykładu wygłoszonego przez Artura Mieczańca podczas ostatniego spotkania Towarzystwa Miłośników Braniewa.

Artur Mieczaniec – dzisiaj bardziej znany jako samorządowiec – był niegdyś członkiem braniewskich zespołów: The Puszkin's, Spodnie Komandosa Browna i Prokofiew. Na jego prelekcję poświęconą historii braniewskich zespołów muzycznych przyszło ponad 70 osób. Wśród nich był Marian Biedrzycki: gitarzysta Syncopy – pierwszego big beatowego zespołu w Braniewie, którego powitano oklaskami.

— Jestem pasjonatem polskiej muzyki z dawnych lat — mówi Artur Mieczaniec. — Od dziecka słuchałem płyt, interesowałem się muzyką, a także jej historią. Sam także grałem w braniewskich zespołach.

„Gwoździem programu” podczas spotkania z prelegentem były nagrane i odtworzone pozdrowienia od koncertujących niegdyś w Braniewie muzyków dla mieszkańców Braniewa. W ten sposób Czerwone Gitary zaprezentowały premierową piosenkę „Wspominam białe Święta”, którą zebrani w Spichlerzu braniewianie usłyszeli jako pierwsi w Polsce. Pozdrowienia przekazali także członkowie zespołów Partita, Rezerwat, Oddział Zamknięty i Trubadurzy.

Prowadzący przypomniał też koncerty innych zespołów: zaczynając od lat najbardziej odległych, to jest od roku 1965 kiedy odbył się koncert Czerwonych Gitar, a następnie Trubadurów, Tajfunów, Heliosów i innych – aż do czasów bardziej współczesnych.

Zaprezentowane też zostały zdjęcia byłych gwiazd odwiedzających Braniewo, a także przedstawiono ciekawe archiwalne fotografie z Powiatowego Domu Kultury, Klubu RUCH, Kawiarni Kaskady, fromborskiego RZYMU oraz Restauracji Stylowej i Centralnej, w których odbywały się dancingi z udziałem omawianych zespołów.
Można było także zobaczyć już archiwalne zdjęcia z budowy Amfiteatru Miejskiego.

 

Od Syncopy do Sun in The Glass
Podczas prelekcji przedstawiona została historia braniewskich zespołów młodzieżowych: Syncopy, Wampy, Stallersi, Dżelingo, Warmianie, Tynkleci, Tau, Wega, Bandrock, Monotonia Czasu, Komora Celna, Komat, Czador, Rejon Zewnętrzny, Poly, The Puszkin's, No Comments, Spodnie Komandosa Browna, Prokofiew, Ethernal Destiny i Sun in The Glass.

Inf. prasowa TMB
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe