Środa, 17.10.2018, imieniny: Antonii, Ignacego, Wiktora

Podziękowania za krew – bezcenny dar

  • 1.12.2017, 17:30
  • Inf. prasowa Starostwa Powiatowego w Braniewie oraz st. chor. Marek Ptak (opr. Marta Hajkowicz)
Podziękowania za krew – bezcenny dar © Starostwo Powiatowe w Braniewie St. chor. Sebastian Jaszak, prezes Wojskowego Klubu HDK PCK przy 9BBKPanc. częstował tortem. Starosta braniewski Leszek Dziąg i burmistrz Braniewa Monika Trzcińska odebrali wyróżnienia i podziękowania za wspieranie krwiodawców z brygady
Obchodzone niedawno Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK były okazją do wręczenia zasłużonym dawcom krwi wyróżnień, odznaczeń i podziękowań. Wśród docenionych za wspieranie krwiodawstwa znalazło się także Starostwo Powiatowe w Braniewie. Wyróżnienie odebrał starosta braniewski Leszek Dziąg.

Święto krwiodawców z Wojskowego Klubu Honorowych Dawców Krwi, funkcjonującego przy 9. Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej, uczczono uroczystym apelem, w którym uczestniczyli także zaproszeni goście. Wśród nich samorządowcy – starosta Leszek Dziąg i burmistrz Braniewa Monika Trzcińska.

Na podstawie Regulaminu Odznaki Pamiątkowej Wojskowego Klubu HDK PCK przy 9BBKPanc. nadano odznakę Pamiątkową Klubu WKHDK „Honorową” dla jednostek organizacyjnych aktywnie współpracujących z Wojskowym Klubem HDK. Taką odznakę otrzymało m.in. Starostwo Powiatowe w Braniewie. Odznakę odebrał braniewski starosta.

— Nie sposób wycenić tego daru, jaki ofiarują braniewscy krwiodawcy, w tym krwiodawcy z brygady, gdyż jest on bezcenny — mówi starosta Leszek Dziąg. — Każda kropla krwi ratuje ludzkie życie. Ile istnień udało się uratować dzięki setkom litrów krwi, oddanych przez naszych krwiodawców? Tego nigdy się nie dowiemy, pozostaje nam wyrazić swoją wdzięczność i szacunek za ten dar.

Goście – wraz z dowódcą brygady płk. Jackiem Ostrowskim – wręczyli zasłużonym dawcom krwi wyróżnienia, odznaczenia i podziękowania.

— Z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża serdecznie dziękujemy wszystkim krwiodawcom za ich dotychczasową działalność i poświęcenie — mówi st. chor. Sebastian Jaszak, prezes Wojskowego Klubu HDK PCK przy 9BBKPanc. — Wasza postawa i zaangażowanie sprawiają, że świat staje się lepszy.
To dzięki Wam ktoś inny będzie mógł świętować kolejne urodziny, spędzić kolejne wakacje, czy po prostu przeżyć kolejny dzień.

 

W dowód uznania za najpiękniejszy dar humanitarny – bezinteresowne długoletnie oddawanie krwi – Warmińsko-Mazurski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Olsztynie nadał odznaki „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”.
 
Po oddaniu ponad 18 litrów krwi złotą odznakę I stopnia otrzymali:
st. chor. szt. Robert Grad
kpr. Grzegorz Zgórski
st. szer. Krzysztof Rykaczewski
st. szer. Adrian Wiśniewski

Po oddaniu ponad 10 litrów krwi przez kobietę i 12 litrów krwi przez mężczyznę srebrną odznakę II stopnia otrzymali:
st. chor. Marek Grzybowski
st. chor. Norbert Żółtko
mł. chor. Marcin Skubiszewski
mł. chor. Maciej Socha
st. szer. Łukasz Szczygło
szer. Izabela Rudszewska
Andrzej Trusewicz

Po oddaniu ponad 5 litrów krwi przez kobietę i 6 litrów krwi przez mężczyznę brązową odznakę III stopnia otrzymali:
st. chor. Sebastian Wachek
kpr. Tadeusz Nisiewicz
kpr. Mirosław Michanowicz
kpr. Artur Wójcicki
st. szer. Grzegorz Portka
szer. Radosław Domin
szer. Piotr Iskra
szer. Izabela Ruduszewska

Na podstawie Regulaminu Odznaki Pamiątkowej Wojskowego Klubu HDK PCK przy 9BBKPanc. odznakę Pamiątkową Klubu WKHDK otrzymali członkowie Wojskowego Klubu HDK:
chor. rez. Jacek Rumianowski
mł. chor. Andrzej Duda
mł. chor. Jarosław Klimek
 plut. Marcin Dąbrowski
plut. Rafał Mackiewicz
st. kpr. Paweł Lasak
kpr. Dawid Garbowski
kpr. Łukasz Świątkowski
st. szer. Łukasz Obłąk
st. szer. Krzysztof Rykaczewski
st. szer. Paweł Szempliński
szer. Andrzej Siejko
Agnieszka Kędzia

Na podstawie Regulaminu Odznaki Pamiątkowej Wojskowego Klubu HDK PCK przy 9BKPanc. nadano odznakę Pamiątkową Klubu WKHDK „Honorową” dla jednostek organizacyjnych aktywnie współpracujących z Wojskowym Klubem HDK:
Urząd Miasta Braniewa
Starostwo Powiatowe w Braniewie
Urząd Gminy Braniewo

Tymi odznaczeniami zastał także wyróżniony Warmińsko-Mazurski Oddział Okręgowy PCK w Olsztynie i Oddział Rejonowy PCK w Elblągu. Uroczystość odbyła się podczas obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu.
Dodajmy, że w inauguracji Dni Honorowego Krwiodawstwa w Olsztynie i w Elblągu nie zabrakło odznaczeń i wyróżnień dla przedstawicieli Wojskowego Klubu HDK PCK przy 9BBKPanc.
Postanowieniem Prezydenta RP, na wniosek wojewody warmińsko-mazurskiego, za zasługi w działalności na rzecz honorowego krwiodawstwa, za propagowanie idei czerwonokrzyskiej, odznaczony został brązowym Krzyżem Zasługi Sławomir Wądołowski.
Uchwałą Kapituły Odznaki Honorowej Polskiego Czerwonego Krzyża st. chor. Marek Ptak został odznaczony odznaką IV stopnia. Mjr rez. Kazimierz Adamski otrzymał wyróżnienie dla najaktywniejszego honorowego krwiodawcy podczas tegorocznej akcji letniej „Wakacyjna kropla krwi”.
Wojskowy Klub HDK PSK przy 9BBKPanc. w Braniewie otrzymał wyróżnienie za udział w akcji letniej „Wakacyjna kropla krwi”.

 

460 litrów krwi w cztery lata
Jak co roku Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża przypadają w dniach od 22 do 26 listopada. Początek masowego oddawania krwi w Polsce był związany z tragicznymi wydarzeniami jakie miały miejsce w 1956 roku. Polskie społeczeństwo zaczęło masowo zgłaszać się do szpitali, deklarując oddanie swojej krwi dla tych, którzy ucierpieli w czasie tzw. Powstania Węgierskiego oraz Poznańskiego Czerwca. Był to masowy, z serca płynący odzew, aby tym co człowiek ma najcenniejszego – własną krwią – wspomóc tych, którzy właśnie ją stracili. Niedługo po tych wydarzeniach w Polskim Czerwonym Krzyżu powstał Ruch Honorowego Krwiodawstwa. W tę piękną ideę wpisuje się również Wojskowy Klub Honorowych Dawców Krwi przy 9. Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej. Podczas czteroletniej działalności członkowie klubu uczestniczyli w wielu akcjach poboru krwi, rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego, spartakiadach oraz prelekcjach promujących ideę honorowego krwiodawstwa. Jednak szczególnym powodem do dumy jest oddanie przez członków klubu aż 460 litrów krwi.

 

Inf. prasowa Starostwa Powiatowego w Braniewie oraz st. chor. Marek Ptak (opr. Marta Hajkowicz)
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe