Środa, 17.10.2018, imieniny: Antonii, Ignacego, Wiktora

Futro i bransoletki za 600 tys. złotych

  • 30.11.2017, 19:45
  • Podinsp. Ryszard Chudy, oficer prasowy, Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie – Dział Graniczny
Futro i bransoletki za 600 tys. złotych © IAS Olsztyn
Minionej doby funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z przejścia w Grzechotkach przekroczyli 100 tysięcy potwierdzonych dokumentów TAX FREE.

Przypomnijmy – faktura TAX FREE upoważnia m.in. Rosjan do odzyskania podatku VAT od towarów zakupionych w Polsce oraz innych krajach Unii Europejskiej i wywiezionych poza granicę UE. Wywożąc towar z Polski dokumenty zgłaszają polskiemu funkcjonariuszowi celno-skarbowemu.

Jak wskazują celnicze statystyki na takich przejściach granicznych jak Gronowo czy Grzechotki znaczna większość osób przekraczających granicę to Rosjanie (około 75 proc.). Dlatego tu zgłoszeń TAX FREE jest najwięcej.

Oprócz tego, że dokumentów przybywa, to rośnie także ich wartość. I dzieje się tak pomimo, iż co jakiś czas, spadający kurs rubla zmniejsza liczbę Rosjan jeżdżących do nas na zakupy.

Biorąc pod uwagę kwoty jakie są wydawane w Polsce i innych krajach Unii przez obywateli Federacji Rosyjskiej możemy mówić o nasileniu turystyki zakupowej.

Kupowane są towary pierwszej potrzeby: artykuły spożywcze, ubrania, elektronika ale też i te luksusowe. Kilka dni temu, jeden z rosyjskich turystów zgłosił w Grzechotkach do odprawy futro i kilka bransoletek firmy Cartier przedstawiając rachunki na około 150 tys. euro.

W sumie w tym roku, na wszystkich przejściach na granicy polsko-rosyjskiej, funkcjonariusze celno-skarbowi potwierdzili już 179 694 faktury o wartości ponad 179 mln złotych za zakupy zrobione w Polsce. To więcej niż w całym roku 2016, kiedy to zgłoszono 154 629  faktur, na kwotę 153  mln złotych.

Podinsp. Ryszard Chudy, oficer prasowy, Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie – Dział Graniczny
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe