Środa, 17.10.2018, imieniny: Antonii, Ignacego, Wiktora

Co nowego w warmińsko-mazurskim? Zobacz „Barwy Regionu” [FILM]

  • 13.11.2017, 13:55 (aktualizacja 21.11.2017 12:22)
  • artykuł sponsorowany
Co nowego w warmińsko-mazurskim? Zobacz „Barwy Regionu” [FILM]
Ambitne plany rozbudowy Szpitala Pulmonologicznego w Olsztynie, dotacje na ratowanie wyjątkowych, zabytkowych obiektów kościelnych z Warmii i Mazur, małe granty sołeckie jako finansowy zastrzyk dla samorządów, a także zielona gospodarka regionu. Poznaj ważne wydarzenia z życia regionu.

 

Szpital Pulmonologiczny w Olsztynie obchodził 110. rocznicę swojego istnienia. Była to znakomita okazja do podsumowania osiągnięć szpitala, zaprezentowania ciągłego rozwoju placówki oraz przybliżenia dalszych planów rozbudowy i modernizacji obiektu. Szpital od lat występuje o środki unijne na rozwój, a przy tym stale korzysta z pomocy finansowej samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Dzięki temu, placówka może szybciej diagnozować i skuteczniej pomagać pacjentom. Szpital nie spoczywa na laurach. Już planuje kolejną rozbudowę. W planach jest  między innymi utworzenie warmińsko-mazurskiego centrum pulmonologii i torakochirurgii z izbą przyjęć OIOM-em i blokiem zabiegowym. Inwestycja ma kosztować 21 mln złotych z czego 20 procent kosztów pokryje samorząd województwa.
 
Samorząd regionu wspiera również proces ratowania obiektów kultury Warmii i Mazur. Jest to możliwe dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego. Do rozdysponowania jest w sumie 25 mln euro na renowację obiektów dziedzictwa  kulturowego o znaczeniu turystycznym, ich adaptację i zabezpieczenie przed zniszczeniem  Podpisano już 6 umów z parafiami z regionu – w tym między innymi z parafią Archikatedralną św. Jakuba w Olsztynie, która w planach ma dalszy montaż systemu zabezpieczającego i oświetlenia katedry, czy rekonstrukcję krypty arcybiskupów warmińskich.
 
Na finansowy zastrzyk i wsparcie ze strony samorządu województwa mogą liczyć również sołectwa, które za pośrednictwem gmin wzięły udział w konkursie „Małe granty sołeckie marszałka województwa warmińsko-mazurskiego”. Do sołectw trafi po 8 tysięcy złotych, które pomogą zrealizować inicjatywy zgłoszone przez samych mieszkańców. Dofinansowanie zyska w sumie 19 sołectw Warmii i Mazur.
 
Warmia i Mazury otwierają się również na sektor odnawialnych źródeł energii i wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju, które budują tak zwaną „zieloną gospodarkę”. Urząd marszałkowski uczestniczył w organizacji specjalnej konferencji „Zielone miejsca pracy”, podczas której dyskutowano o nowych możliwościach rozwoju regionu mając na uwadze ochronę i uszanowanie jego naturalnych walorów przyrodniczych. Podczas spotkania analizowano między innymi wyniki badań prowadzonych przez UWM, które wskazywały bariery na drodze do tworzenia tak zwanych zielonych miejsc pracy, ale i formułowały szanse na stymulowanie gospodarki w „zielonym” kierunku. To właśnie działanie z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju uznawane jest za przyszłość odpowiedzialnych społecznie przedsiębiorstw.

 

artykuł sponsorowany
Podziel się:

Pozostałe