Wtorek, 25.09.2018, imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa

Starosta braniewski: „bo wolność krzyżami się mierzy”

  • 13.11.2017, 17:30 (aktualizacja 23.11.2017 11:49)
  • Inf. prasowa Starostwa Powiatowego w Braniewie
Starosta braniewski: „bo wolność krzyżami się mierzy” Starostwo Powiatowe w Braniewie
Braniewianie świętowali 99. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Patriotyczne spotkanie było także okazją ku temu, aby nagrodzić i wyróżnić najbardziej zasłużonych mieszkańców powiatu braniewskiego oraz wręczyć uczniom stypendia.

Uroczystości miały tradycyjny, podniosły i patriotyczny przebieg. Po mszy św., w asyście kompanii honorowej 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i pocztów sztandarowych uczestnicy święta przeszli na rondo gen. Andersa i Skwer Sybiraków, gdzie złożono kwiaty.

Dalsza część była celebrowana w Braniewskim Centrum Kultury. Starosta braniewski Leszek Dziąg i burmistrz Braniewa Monika Trzcińska wygłosili okolicznościowe przemówienia, głos zabrali również zaproszeni goście.

Jak co roku wręczono odznaczenia, nagrody i podziękowania mieszkańcom, którzy w sposób szczególny zasłużyli się w rozwój powiatu braniewskiego. Wręczono także stypendia starosty braniewskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Na zakończenie młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych w Braniewie, pod kierunkiem Agnieszki Borysewicz-Filipek przedstawiła inscenizację z okazji Święta Niepodległości.

 

Leszek Dziąg, starosta braniewski:

11 listopada to niewątpliwie jedna z najważniejszych dat w naszej historii. 99 lat temu ziściły się marzenia Polaków o niepodległości. Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Jest to dzień ponownych narodzin naszej ojczyzny. Symbol wiary, zwycięstwa, męstwa. Historię niepodległej ojczyzny tworzy wiele wydarzeń i wiele postaci, znanych z podręczników historii. W pamięci Polaków łączy się nierozerwalnie z marszałkiem Józefem Piłsudskim, ale także Ignacym Daszyńskim, Wincentym Witosem, Romanem Dmowskim, Ignacym Paderewskim, Wojciechem Korfantym i z wielu innymi postaciami, które chlubnie zasłużyły się w budowie niepodległej Polskiej. W tym dniu sięgamy pamięcią wstecz, do czasów gdy nasza Ojczyzna była rozerwana między trzech zaborców, gdy państwowość polską spotkała katastrofa, gdy dotykały mieszkańców ziem polskich represje, gdy gnębiono kulturę, język, wiarę. Nie sposób sobie wyobrazić, co czuli Polacy w listopadzie 1918 roku, kiedy w końcu, po tylu latach, dane im było stać się obywatelami niepodległej Rzeczypospolitej. Polska przestała być tęsknotą, przestała być nadzieją. Stała się faktem. W późniejszym okresie prawo naszego narodu do wolności, do miejsca w świecie wolnych, demokratycznych narodów zostało podważone przez sojusz niemiecko-sowiecki, który wykreślił nas z mapy Europy. Alianci, na których liczyliśmy, przynajmniej w tym początkowym okresie – zawiedli. Zostaliśmy sami. Chciałbym odwołać się do pieśni „Czerwone maki”: „Ta ziemia do Polski należy, choć Polska daleko jest stąd. Bo wolność krzyżami się mierzy, historia ten jeden ma błąd”. Bo wolność krzyżami się mierzy... Tych krzyży w naszej historii, w naszym rachunku za wolność, były olbrzymie ilości. To są krzyże rozsiane w wielu miejscach świata. To nie tylko Monte Cassino, ale też Lwów – cmentarz Orląt, Rossa Wileńska, a także Palmiry, Piaśnica pod Wejherowem, Stutthof, ale także Katyń, Miednoje, Bykownia. Tych krzyży, które stanowiły cenę za wolność jest bez liku. I mówiąc o patriotyzmie, o wolności, o demokracji pamiętajmy zawsze o tej cenie, jaką zapłacili nasi przodkowie. Szanujmy tę ofiarę i mając ją w pamięci, budujmy nowy, współczesny patriotyzm. Patriotyzm, który polega na budowaniu wspólnej, silnej, demokratycznej Polski i przyszłości całego naszego narodu i społeczeństwa. Życzę nam wszystkim satysfakcji z rozwoju naszego państwa. Życzę nam mądrego korzystania z daru wolności i osiągania wspólnych celów – dla całego naszego społeczeństwa i dla naszej Ojczyzny. Życzę, żebyśmy wszyscy byli z naszej Ojczyzny i z siebie dumni. Żeby ta duma nas przez kolejne lata radowała.

 


 

Odznaczeni i wyróżnieni

Na wniosek starosty braniewskiego minister edukacji narodowej przyznała Medal Komisji Edukacji Narodowej Annie Gursztyn.
Anna Gursztyn jest emerytowaną nauczycielką języka polskiego. Podczas swojej długoletniej pracy zawodowej dała się poznać jako bardzo dobry pedagog, zaangażowany
w pracę zawodową i społeczną, osiągający wysokie wyniki dydaktyczne
i wychowawcze.

Na wniosek starosty braniewskiego minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Sabinie Dorocie Olbryś i Józefowi Kuciakowi.
Sabina Olbryś jest wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Braniewa – stowarzyszenia zajmującego się propagowaniem historii, kultury i dziedzictwa narodowego miasta Braniewa i regionu oraz ochroną jego zabytków. Prowadzi własną stronę internetową „Braunsberg w opisach i fotografii”, na której ukazuje życie byłych mieszkańców miasta i najbliższych miejscowości.
Józef Kuciak jest znanym w regionie poszukiwaczem i kolekcjonerem eksponatów historycznych. Prowadzi prywatne muzeum we wsi Wielkie Wierzno niedaleko Fromborka.

Na wniosek burmistrz Braniewa marszałek województwa warmińsko-mazurskiego przyznał Zbigniewowi Kędziorze, prezesowi TMB oraz prezesowi Klubu Turystycznego PTTK Figa w Braniewie Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Zbigniew Kędziora odebrał także statuetkę „Przyjaciel Warmii”, przyznaną TMB przez Stowarzyszenie Dom Warmiński z Lidzbarka Warmińskiego. Honorowy Tytuł „Przyjaciel Warmii” przyznawany jest za działalność na rzecz rozwoju Warmii, za kształtowanie tożsamości regionalnej mieszkańców oraz za działania przyczyniające się do rozwoju tego regionu.

Starosta braniewski złożył także podziękowania za wkład pracy na rzecz propagowania pamięci i idei patriotycznych w powiecie braniewskim Tadeuszowi  Kłębuckiemu.
Tadeusz Kłębucki jest dyrektorem Miejskiego Domu Kultury w Pieniężnie oraz prezesem Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju w Braniewie z siedzibą w Pieniężnie. Jest organizatorem między innymi, cieszącego się ogromnym zainteresowaniem Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Wojskowej, Powiatowego Turnieju Strzelectwa Sportowego oraz  konkursów recytatorskich o tematyce patriotycznej.

Minister obrony narodowej na wniosek Zarządu Głównego Ligi Obrony Kraju w Warszawie przyznał również Tadeuszowi Kłębuckiemu Złoty Krzyż Żołnierzy Rezerwy, który otrzymał także Leszek Kłębucki.
Brązowe Krzyże Żołnierzy Rezerwy otrzymali Mateusz Sobieszczuk i Daniel Piotrkowski.

Rada Powiatowa Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej wyróżniła rolników z powiatu braniewskiego: Lidię i Zbigniewa Wnuków oraz Mariusza Kisiela.
Lidia i Zbigniewa Wnukowie to małżeństwo rolników mieszkających w Biedkowie (gmina Frombork). Prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 12 ha, specjalizują się w produkcji borówki amerykańskiej.
Mariusz Kisiel to rolnik mieszkający we wsi Bornity (gmina Pieniężno), który posiada  gospodarstwo rolne o powierzchni 350 ha. Specjalizuje się w produkcji roślinnej.

Starosta braniewski Leszek Dziąg złożył podziękowania strażakom za udział w tegorocznej akcji przeciwpowodziowej na terenie powiatu braniewskiego. Podziękowania złożono na ręce mł. bryg.Władysława Szczepanowicza, komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej i przedstawicieli jednostek OSP w Braniewie, Długoborze, Fromborku, Gładyszach, Lipowinie, Pieniężnie, Starym Siedlisku, Wilczętach i Żelaznej Górze.

 


 

Stypendia Starosty Braniewskiego

Stypendia za wybitne osiągnięcia w nauce i w sporcie uzyskane w drugim semestrze roku szkolnego 2016/2017 otrzymali:

Weronika Andryskowska – uczennica II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Elblągu. W II semestrze osiągnęła średnią ocen 5,69.

Błażej Stelmarski – uczeń LO im. F. Nowowiejskiego w Braniewie. W II semestrze osiągnął średnią ocen 5,31.

Martyna Tereszewska – uczennica LO im. Bojowników o Polskość Warmii w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Ornecie. W II semestrze osiągnęła średnią ocen 5,31.

Hubert Wolanin – uczeń LO im. F. Nowowiejskiego w Braniewie. W II semestrze osiągnął średnią ocen 5,25.

Bartłomiej Buklewski – uczeń Technikum im. 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego kształcącego w zawodzie technik informatyk w Zespole Szkół Budowlanych w Braniewie. W II semestrze osiągnął średnią ocen 5,23.

Aleksandra  Ros – uczennica LO im. F. Nowowiejskiego w Braniewie. Jest finalistką XV. Olimpiady Znajomości Afryki, co skutkowało propozycją podjęcia studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim, złożoną przez władze uniwersytetu. W II semestrze osiągnęła średnią ocen 5,19.

Dominika Ryś – uczennica LO im. F. Nowowiejskiego w Braniewie. W II semestrze zajęła wraz z zespołem IV. miejsce w Mistrzostwach Regionu w Piłce Siatkowej Dziewcząt Szkół Ponadgimnazjalnych.

Alicja Błaszk i Gabriela Powajbo – uczennice Technikum kształcącego w zawodzie technik hotelarstwa w Zespole Szkół Zawodowych im. Jana Liszewskiego w Braniewie.

 

Inf. prasowa Starostwa Powiatowego w Braniewie

Zdjęcia (230)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
  • TAGI:


Pozostałe