Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Wybory do Rady Powiatu Braniewskiego – Wojciech Andrearczyk

Odszkodowanie za wypadek przy pracy – w jaki sposób można je uzyskać?

Wielu pracowników narażonych jest na różnego rodzaju wypadki w czasie wykonywania pracy. Zdarzenia te skutkują rozmaitymi urazami, które niekiedy bywają bardzo poważne. Najgorszym co może przytrafić się każdemu pracownikowi jest śmierć.
Odszkodowanie za wypadek przy pracy – w jaki sposób można je uzyskać?

Wszystko jednak zależy od rodzaju wypadku. Niezależnie od jego typu, poszkodowanemu należą się różne świadczenia, które mają stanowić rekompensatę za wyrządzoną szkodę.

Czym jest wypadek przy pracy?

Należy zwrócić uwagę, iż nie każdy wypadek może zostać zakwalifikowany jako wypadek przy pracy. Mianowicie, zdarzenie to musi spełniać następujące kryteria – musi być ono wywołane przyczyną zewnętrzną, powodować uraz lub śmierć, nastąpić w związku z pracą. Relacja ta może przybierać trzy warianty. Otóż pierwszym z nich jest zdarzenie podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonego. Drugim natomiast jest sytuacja kiedy to pracownik podczas pracy lub też w związku z wykonywaniem swoich zadań na rzecz pracodawcy doznaje urazu lub traci życie. Co ważne, nie jest tutaj wymagane polecenie przełożonego. Trzeci wariant z kolei ma miejsce wówczas, gdy pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy pomiędzy jego siedzibą, a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy. Oznacza to, że inne zdarzenia nie są wypadkami przy pracy w rozumieniu przepisów.

Kto odpowiada za wypadek przy pracy?

Osobą odpowiedzialną za wypadek przy pracy jest pracodawca. W związku z tym to właśnie od niego można domagać się zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, a także zwrotu wszelkich kosztów leczenia i rehabilitacji. To jednak nie wszystko, albowiem poszkodowany ma prawo również wystąpić o odszkodowanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W każdym jednak przypadku wysokość świadczenia uzależniona jest od stopnia uszczerbku na zdrowiu. Im jest on poważniejszy, tym uzyskana suma będzie wyższa.

W jaki sposób można udowodnić stopień uszczerbku na zdrowiu?

Dowodzenie stopnia uszczerbku na zdrowiu nie jest rzeczą łatwą. Zdaniem eksperta z kancelarii odszkodowawczej CODEX: — najlepiej jest przygotować całą dokumentację. W jej skład powinny wchodzić zdjęcia wykonane w chwili zdarzenia lub też zaraz po nim oraz wszelkiego rodzaju dokumenty medyczne. To właśnie na ich podstawie lekarz precyzyjnie określa, jakich obrażeń doznał poszkodowany. Warto również pomyśleć o zeznaniach świadków, którzy widzieli całe zdarzenie. Mogą one bowiem wnieść wiele do sprawy. Szczególnie będą one przydatne, jeżeli dojdzie do sprawy sądowej. Wówczas wszystkie te dokumenty można przedłożyć w sądzie i w ten sposób wzmocnić swoją argumentację.

Wypadek przy pracy może się zdarzyć każdemu. Dlatego też warto mieć świadomość, iż pracownikowi, który znalazł się w tego typu sytuacji, przysługują różnego rodzaju świadczenia mające na celu rekompensatę wynikłej stąd szkody. Co ważne, nie należy się bać się dochodzenia roszczeń, albowiem prawo zapewnia poszkodowanemu odpowiednią ochronę przed zwolnieniem.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama