Sobota, 23.06.2018, imieniny: Albina, Wandy, Zenona

GŁOSUJ na Frombork. Codziennie!

GŁOSUJ na Frombork. Codziennie! www.naspacer.eu
Wzgórze Katedralne we Fromborku ma szansę zostać zwycięzcą konkursu na najpiękniejszy zamek w Polsce. Potrzebuje jednak naszych głosów!

Można głosować codziennie, nawet kilka razy!

Wystarczy kliknąć w ten link => http://bit.ly/Frombork-GLOSUJ i zaznaczyć odpowiedź „Zespół Wzgórza Zamkowego we Fromborku (warmińsko-mazurskie)”.

Głosowanie rozpoczęło się 1 września. Od początku fromborska warownia znajduje się na II. miejscu, tracąc do lidera od 10 do 20 procent.

Warto tu jednak podkreślić, że we wcześniejszym głosowaniu lokalnym (na poziomie województwa) Frombork pokonał zamki w Lidzbarku Warmińskim, Nidzicy, Reszlu i Rynie!

Sondę organizuje Polska Organizacja Turystyczna na Narodowym Portalu Turystycznym https://www.polska.travel/pl

I – jak słusznie zauważa wielu miłośników Fromborka – w zespole wzgórza katedralnego nie ma typowego zamku, lecz z uwagi na walory obronne można je zaliczyć do kategorii wzgórz zamkowych.
Posiada mury obronne wysokości 10 metrów (wznoszone etapami), gęsto wzmacniając je basztami, których łącznie z wieżami było osiem. Poza wieżą Radziejowskiego, która pełniła funkcję dzwonnicy, postawiono drugą wieżę na planie kwadratu, która należała do słynnego astronoma Mikołaja Kopernika.
Innym ważnym obiektem Wzgórza Katedralnego jest dawny pałac biskupów warmińskich. Ta gotycko-barokowa budowla (XIV-XVIII w.), umieszczona w południowo-wschodnim odcinku warowni, spłonęła w 1945 r. W latach 1965-1970 pałac odbudowano na potrzeby muzeum, w którym część zbiorów poświęcono Kopernikowi. W wieży Radziejowskiego można zobaczyć wahadło Foucolta, jest tam również planetarium.

 

Jak to jest z tym zamkiem?
Czy Wzgórze Katedralne słusznie nazwano „zamkowym”? Jeśli przytoczyć definicję zamku zaproponowaną przez prof. Janusza Bogdanowskiego to wszystko się zgadza, bo zamek to samodzielne dzieło obronne o zabudowie zwartej, powstałe w okresie średniowiecza, łączące dominującą funkcję obronną z mieszkalną i gospodarczą. Zamek przystosowany był do obrony zamkniętym obwodem obronnym.

 

O fromborskiej warowni
Zespół katedralny we Fromborku to unikalny zabytkowy kompleks średniowiecznych budowli dominujący w panoramie miasta. W jego skład wchodzą: bazylika archikatedralna p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła (początek budowy  1329 r.) wraz z otaczającą zabudową (pałac Ferbera, kustodia, kuria NMP, kapitularz, nowy wikariat oraz mury obronne z basztami: północną, wschodnią, południową oraz bramami: południową, północną i zachodnią). Południowo – zachodniego narożnika zachowanej części murów strzeże wielka, ośmioboczna wieża artyleryjska, na której nadbudowano dzwonnicę. Jedna ze znajdujących się tu wież należała kiedyś do Mikołaja Kopernika, który był kanonikiem Warmińskiej Kapituły Katedralnej i właśnie we Fromborku, gdzie spędził prawie połowę swojego życia, napisał słynne dzieło De revolutionibus orbium coelestium „O obrotach sfer niebieskich”. Grób wybitnego naukowca znajduje się w katedrze.
Zespół katedralny został uznany 8 września 1994 roku przez Prezydenta RP za pomnik historii (wówczas leżał w granicach województwa elbląskiego).

 


 

 


 

 

 

Wojciech Andrearczyk
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe