Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Pokrywy najazdowe Fibrelite

Pokrywy najazdowe są obligatoryjnym elementem technologicznym stosowanym w wielu obiektach budowlanych. Wykorzystuje się je w zakładach przemysłowych, lotniskach i halach produkcyjnych. Umożliwiają uzyskanie dostępu do wnętrza kanału technologicznego, np. w celach wykonania inspekcji technicznej bądź przeprowadzenia bieżących napraw. Eksploatacja betonowych lub metalowych włazów generuje wiele trudności i zagrożeń dla pracowników. W celu zwiększenia wygody i bezpieczeństwa pracy opracowano nowe rozwiązanie. Są nimi kompozytowe pokrywy Fibrelite, których jedynym dystrybutorem w Polsce jest marka Corrimex. Co warto wiedzieć o tym przełomowym rozwiązaniu?
  • 22.04.2024 10:10
  • Autor: Grupa Tipmedia
Pokrywy najazdowe Fibrelite

Trudności dotyczące obsługi standardowych pokryw

Beton wykorzystywany do produkcji pokryw najazdowych ma określoną wytrzymałość na przenoszenie obciążeń. Jest ona ograniczona z uwagi na parametry techniczne materiału. Nawet wzmocnione komponenty betonowe po pewnym okresie eksploatacji ulegają uszkodzeniu. Degeneracja struktury pokryw generuje nie tylko dodatkowe koszty, ale także i potencjalne ryzyka. Mogą być to różnego rodzaju zagrożenia bezpieczeństwa, pojawiające się w przypadku próby uniesienia zniszczonej pokrywy przez pracownika lub poddanie się pod przejeżdżającym pojazdem. Tymczasowym rozwiązaniem przedłużającym żywotność betonowych pokryw jest stosowanie zabezpieczających ram ze stopów metali. Oczywistą wadą stalowych wzmocnień jest radykalne zwiększenie wagi przykrycia. Metalowe części ulegają z czasem korozji, której ciężko uniknąć w bezpośrednim środowisku ich wykorzystywania, nie rozwiązuje to również degradacji ich betonowego wypełnienia. 

Pokrywy najazdowe wykonane wyłącznie z metali i ich stopów, choć znacznie wytrzymalsze to równie ciężkie i dodatkowo narażone na częste kradzieże ze względu na wartość wtórną surowca. Liczne problemy użytkowe z dotychczas stosowanymi rozwiązaniami zobligowały inżynierów do opracowania skuteczniejszych alternatyw. Jednym z najczęściej wymienianych następców przestarzałych pokryw jest projekt Fibrelite. Przedsiębiorstwo opracowało unikatowy produkt kompozytowy, który z powodzeniem może być wykorzystywany w zróżnicowanych gałęziach przemysłu. Chodź materiał, z którego wykonywane są pokrywy najazdowe można potocznie nazwać plastikiem, to nie straszne mu są warunki atmosferyczne, ani przenoszenie obciążeń nawet o wartości sięgających 90 ton!

Kompozytowe pokrywy dostępowe od Fibrelite

Pokrywy studni Fibrelite to element produkowany metodą wtryskową. Syntetyczny materiał posiada wysokie parametry wytrzymałościowe. Pokrywy najwyższych klas są w stanie obsłużyć ciężar sięgający nawet 90 ton, tym samym znajdując zastosowanie w praktycznie każdej dziedzinie przemysłu ciężkiego. Dzięki zaawansowanej linii produkcyjnej  możliwe jest wykonanie różnych kształtów przykryć, a co za tym idzie, dopasowanie ich do konkretnych potrzeb zamawiającego. Unikatowość każdego elementu oraz brak wykorzystania komponentów metalowych sprawiają, że pokrywa studzienkowa od Fibrelite nie ma wartości na rynku wtórnym. Zapobiega to ewentualnym kradzieżom przeprowadzanym w celach zarobkowych. Co jeszcze warto wiedzieć o pokrywach nowej generacji? 

Włazy kompozytowe Fibrelite:

  • posiadają niską masę własną;
  • są łatwe w podnoszeniu;
  • cechuje je wysoka wytrzymałość;
  • mogą być spersonalizowane (kolor, kształt, własne przetłoczenia);
  • wykazują niską wrażliwość na czynniki chemiczne;
  • mają wysoki poziom ochrony przed gazami podziemnymi;
  • nie ulegają korozji i pękaniu pod wpływem działających sił;
  • mają jednolitą konstrukcję;
  • mogą być wyposażane w systemy zamykania (przydatny w przestrzeniach publicznych);
  • występują w wariancie antypoślizgowym;
  • nie przewodzą ciepła;
  • nie przewodzą ładunków elektrostatycznych;
  • nie zakłócają sygnałów bezprzewodowych;
  • występują w wielu usystematyzowanych opcjach.

Powszechnie wykorzystuje się je w portach, stoczniach, centrach logistycznych i serwerowniach. Studzienki z kompozytu nadają się do eksploatacji w warunkach miejskich, w tym na drogach publicznych czy promenadach. Projekty deweloperskie często uwzględniają instalację włazów kompozytowych w podziemnych garażach pod lokalami mieszkalnymi, gdzie pokrywy Firbelite również znajdują zastosowanie.

Dystrybutor kompozytowych studzienek na polski rynek

Marka Fibrelite rozpoczęła swoją działalność w Wielkiej Brytanii. W 1980 roku przedsiębiorstwo opracowało pierwszą na świecie pokrywę włazową stworzoną z materiału kompozytowego. Mimo upływu lat Fibrelite wciąż jest podmiotem znajdującym się w światowej czołówce producentów dostępowych elementów kompozytowych. Technologia pokrywowa jest w stanie obsłużyć obciążenia klasy F900, dzięki czemu cechują ją wysoka uniwersalność użytkowa. Zakup oryginalnych pokryw Fibrelite jest możliwy w Polsce dzięki jedynemu oficjalnemu dystrybutorowi – firmie Corrimex, która stała się ekspertem branży o elastycznym podejściu. Więcej informacji dostępne na: https://pokrywynajazdowe.pl/

Materiał partnera